Aktualności

bocian
Aktualności
Andrzej Szczechowicz pod naszymi skrzydłami!
Z radością informujemy, że również w sezonie 2023/2024 marka Bocian Finanse wspiera Andrzeja Szczechowicza.

Andrzej jest zawodnikiem kombinacji norweskiej - kombinacja jest połączeniem dwóch sportów zimowych: skoków i biegów narciarskich.

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki! :)
2023-08-28
EKSTRA ZDRAPKA w aplikacji PORTMONETA

Czy masz już aplikację PORTMONETA? Każdy klient, który ma naszą aplikację PORTMONETA i regularnie spłaca raty może wziąć udział w loterii i wygrać 50 zł. Za każdą spłaconą ratę nasi klienci otrzymują zdrapkę.

Mamy również EKSTRA ZDRAPKI - za każdą podpisaną umowę pożyczki, leasing czy aneks klient otrzyma EKSTRA ZDRAPKĘ. Do wygrania 100 zł.

Wygrywają zdrapki, w których po zdrapaniu pola zobaczysz trzy Bociany!

Korzyści, które zyskujesz dzięki aplikacji Portmoneta:

 1. Za każdą spłaconą w terminie ratę lub za nową umowę (pożyczka, leasing, aneks) otrzymasz zdrapkę z możliwością wygrania.
 2. Bieżący widok historii spłat.
 3. Twoje aktualne oferty.
 4. Dostęp do teczki klienta zawierającej wszystkie Twoje umowy i obowiązkowe dokumenty.
 5. Możliwość spłaty rat online zgodnie z harmonogramem.
 6. Aktualny kontakt do Twojego doradcy klienta.
2023-07-28
Medal Europejski 2023 jest nasz!
20 czerwca br. po raz trzydziesty czwarty Business Centre Club przyznał Medale Europejskie. Zgodnie z ideą Medalu Europejskiego honowane są firmy, których wyroby i usługi odpowiadają najwyższym standardom europejskim. Medal Europejski jest ogólnopolskim przedsięwzięciem, którego zadaniem jest: wyróżnianie oraz promocja wyrobów oraz usług oferowanych przez firmy działające na obszarze Polski, wzbudzanie zainteresowania standardami europejskimi i przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Medal Europejski to rekomendacja wystawiona wyróżnionym produktom i usługom przez najważniejszą dla przedsiębiorców instytucję działającą przy Komisji Europejskiej – Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.
2023-07-24
Komisja Etyki ZPF

Miło nam ogłosić, że 14 czerwca br. Marta Białek dyrektor ds. marketingu i komunikacji została ponownie powołana w poczet Członków Komisji Etyki Związku Przedsiębiorstw Finansowych. Komisja ta składa się z 12 osób wybranych przez Walne Zgromadzenie Członków ZPF spośród kandydatów zgłoszonych przez firmy należące do Związku.

Głównym zadaniem Komisji Etyki jest stanie na straży przestrzegania przez zrzeszone przedsiębiorstwa Zasad Dobrych Praktyk. Jest ona także organem opiniotwórczym, z którym konsultowane są wszelkiego rodzaju dokumenty (np. Kanon Dobrych Praktyk Rynku Finansowego) i publikacje (np. poradnik „Jak pożyczać pieniądze”) przygotowywane przez ZPF lub, w tworzeniu których ZPF bierze udział. Komisja odpowiedzialna jest również za opracowywanie zmian w wewnętrznych dokumentach Związku. Komisja realizuje swoje podstawowe zadanie poprzez rozpatrywanie skarg konsumenckich na działania członków ZPF naruszających Zasady Dobrych Praktyk.

2023-06-16
Odkrycie Roku 2023 dla Bocian Leasing!

Miło nam poinformować, że Leasing konsumencki zwrotny otrzymał nagrodę! Jest nią prestiżowe wyróżnienie w ogólnopolskim plebiscycie Laur Klienta Odkrycie Roku 2023. Kategoria obejmuje produkty i usługi, które dopiero wchodzą na rynek lub cieszą się popularnością mimo krótkiej obecności na rynku. O przyznaniu nagrody decyduje Redakcyjna Komisja Weryfikacyjna, która ocenia ich innowacyjność oraz perspektywy rozwoju. W Bocianie chcemy dostarczać usługi wysokiej jakości i taki laur jest motywacją do ich doskonalenia!

2023-05-24
Konsultant ds. obsługi klienta - ŚREM
 
Jesteś ze Śremu lub okolic? Szukasz pracy? Dołącz do konsultantów infolinii Bociana!
 

OFERUJEMY: 

 • Umowę o pracę od pierwszego dnia – stabilne zatrudnienie
 • Atrakcyjne premie, konkursy z nagrodami i inne bonusy :)
 • Wolne weekendy – pracujemy od poniedziałku do piątku
 • Pozytywną atmosferę i zgrany zespół
 • Szkolenia oraz szansę na zdobycie doświadczenia oraz rozwój w sprzedaży i obsłudze klienta
 • Prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie grupowe na preferencyjnych warunkach, dofinansowanie karty MultiSport,
 • Realne możliwości rozwoju w strukturach firmy
 
2023-03-31
Top Marka 2023
 
Kolejne wyróżnienie na naszym koncie!
Niedawno informowaliśmy, że otrzymaliśmy wyróżnienie Złote Godło Laur Klienta, a dziś wracamy z informacją o otrzymaniu Top Marki 2023!
Top Marka jest wyróżnieniem dla firm, które co roku utrzymują pozycję lidera w plebiscycie Laur Klienta
Co to oznacza? To, że marka Bocian Pożyczki cieszy się wysoką rozpoznawalnością i wartością wśród polskich odbiorców, co potwierdziła Komisja Konkursowa oraz głosy przyznane przez klientów.
 
2023-03-30
Laur Klienta 2023
 
Z radością informujemy, że marka Bocian Pożyczki została wyróżniona w 19 edycji ogólnopolskiego plebiscytu w kategorii "Jakość świadczonych usług - szybkie pożyczki". Tym samym jesteśmy odznaczeni złotym godłem LAUR KLIENTA 2023!
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży. Otrzymane godło jest wyznacznikiem zaufania klientów wobec marki oraz potwierdzeniem jakości wykonywanych usług.
2023-03-13
Uważaj!

Szanowni Państwo,
uważajcie na próby wyłudzenia danych osobowych. Oszuści wykorzystują nasz numer 600 100 100 i podszywają się pod pracowników Bociana.
Czy połączenie zostało wykonane z naszej infolinii mogą Państwo sprawdzić samodzielnie dzwoniąc pod numerem 600 100 100 lub kontaktując się na Bocian czat dostępnym na naszej www 7 dni w tygodniu. Bądźcie czujni. Pracownik infolinii Bociana nigdy nie poprosi o założenie konta ani dane dostępowe do Państwa istniejącego rachunku.

Więcej informacji znajdziesz w artykule opublikowanym przez Związek Banków Polskich. Przestrzegamy i zachęcamy do przeczytania artykułu! https://www.zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/Komunikat-FinCert

2023-01-25
Nominacja w kategorii "Marka Roku Loan Magazine Awards 2023"
 
Marka Bocian Pożyczki, została nominowana w kategorii Marka Roku Loan Magazine Awards 2023 - nagroda publiczności!

Niezmiernie nam miło, że zostaliśmy zauważeni i docenieni! O tym czy zdobędziemy nagrodę dowiemy się na uroczystej Gali, która odbędzie się 9 lutego 2023 roku.
2022-12-28
Bocian Pożyczki wspiera Andrzeja Szczechowicza
 
Marka Bocian Pożyczki w nadchodzącym sezonie wzięła pod swoje skrzydła Andrzeja Szczechowicza

Andrzej jest zawodnikiem kombinacji norweskiej - kombinacja jest połączeniem dwóch sportów zimowych: skoków i biegów narciarskich.

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki! :)
2022-11-30
Bocian Pożyczki to firma pożyczkowa, której Polacy ufają najbardziej.
 
Chwalimy się takim stwierdzeniem w naszym najnowszym spocie reklamowym, ponieważ taki jest wynik badania Omnibus przeprowadzego przez Kantar Polska S.A. na reprezentatywnej grupie Polaków (n=1010), zrealizowanego w dniach 11-16 grudnia 2021 r.
Poniżej prezentujemy wyniki badania.
2022-11-02
Na co zwrócić uwagę przed skorzystaniem z oferty pożyczki?

Decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna być zawsze dobrze przemyślana. Przed podpisaniem umowy zastanów się, jaka kwota jest Tobie potrzebna oraz na jak wysokie raty Ciebie stać. Umowę, zanim podpiszesz, przeczytaj. 
Podpowiadamy, jak ominąć najczęstsze pułapki i czerpać maksymalne korzyści z wybranego instrumentu finansowego. Zacznijmy od regulacji prawnych.

 • Podstawy prawne umowy pożyczki
Regulacje dotyczące pożyczki zawartej pomiędzy konsumentem a instytucją finansową zawarte są w przepisach polskiego prawa w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (tj.: Dz. U. z 2018 r. poz. 993, z późn. zm.). Umowa pożyczki jest jednym z rodzajów umowy o kredyt konsumencki. Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje zasady zawierania umów o kredyt w rozumieniu przepisów prawa bankowego i umów o pożyczkę. Celem ustawy było wprowadzenie w polskim systemie prawnym reguł dotyczących funkcjonowania rynku finansowego, które zwiększyłyby ochronę osób fizycznych.
 
Ważne pojęcia związane z kredytem konsumenckim
 • Konsument – osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niepowiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
 • Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) – sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych. Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku.
 • Ocena zdolności kredytowej – polega na analizie zdolności konsumenta do spłaty zaciągniętego kredytu lub pożyczki wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie o kredyt konsumencki. Ocena zdolności kredytowej jest dokonywana przez kredytodawcę na podstawie ustalonych kryteriów. Uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej jest wymagane by uzyskać pożyczkę. Obowiązek badania zdolności kredytowej wynika z zasady odpowiedzialnego kredytowania i pożyczania środków pieniężnych, zawartej między innymi w dyrektywie 2008/48/WE. Kredytobiorca by dokonać oceny zdolności kredytowej może oprzeć się na informacjach uzyskanych od konsumenta, zażądać dokumentów np. zaświadczenia od pracodawcy, a także sprawdzić konsumenta w bazach informacji gospodarczej.
 • Całkowity koszt pożyczki, całkowity koszt kredytu – zgodnie z definicją zawartą w ustawie o kredycie konsumenckim całkowity koszt kredytu to wszelkie koszty, jakie konsument zobowiązany jest ponieść w związku z umową o kredyt konsumencki. Inaczej mówiąc, całkowity koszt kredytu obejmuje wszystkie koszty (odsetkowe i pozaodsetkowe), jakie musisz ponieść w związku z zaciągnięciem kredytu. Kwota ta powinna być wskazana w każdej umowie kredytowej i w formularzu informacyjnym dołączanym do umowy.
 • Całkowita kwota kredytu – zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim oznacza sumę wszystkich środków pieniężnych, które kredytodawca udostępnia konsumentowi na podstawie umowy o kredyt.
 • Całkowita kwota do zapłaty – to suma całkowitego kosztu kredytu/pożyczki i całkowitej kwoty kredytu/pożyczki. Jest to łączna kwota jaką należy zwrócić bankowi czy instytucji pożyczkowej, w formie rat przez cały okres trwania umowy.
 • Oprocentowanie - to wskaźnik, który wyraża w procentach koszt odsetek w skali roku. Jest naliczane w całym okresie trwania umowy od kapitału (czyli kwoty kredytu), jaki pozostaje po spłacie każdej kolejnej raty. W praktyce możemy mieć do czynienia z oprocentowaniem stałym i zmiennym. Maksymalna wysokość oprocentowania jest określona w prawie.
 • RRSO - czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to ten element umowy, który często wprawia konsumentów w duże zakłopotanie. Należy wyjaśnić, że RRSO to nie jest prosta relacja, która wyraża w procentach stosunek pomiędzy kosztem kredytu a jego kwotą. Wzór obliczania RRSO jest dość skomplikowany i na jego ostateczną wysokość wpływa wiele czynników, w tym przede wszystkim okres kredytowania – im krótszy czas, na jaki zawieramy umowę, tym wyższe RRSO.

Kredytodawca - regulacje prawne

Do udzielania kredytów uprawnione są tylko instytucje bankowe, które stosują przy tym przepisy Prawa bankowego i Ustawy o kredycie konsumenckim. Pożyczek natomiast udzielają także firmy z sektora pozabankowego. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi kredytów konsumenckich udzielają obok banków instytucje pożyczkowe prowadzące działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej. Minimalny kapitał zakładowy powinien wynosić 200 000 zł. Po nowelizacji w 2017 r. przepisów ustawy o kredycie konsumenckim instytucja pożyczkowa musi zostać wpisana do rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Adres strony internetowej, gdzie prowadzony jest rejestr KNF to www.knf.gov.pl.

Obowiązki informacyjne kredytodawcy

Przepisy prawa dokładnie regulują obowiązki informacyjne nałożone na kredytodawcę po to, by zmniejszyć ryzyko podjęcia przez konsumenta błędnych decyzji dotyczących umowy. Z tego powodu szczególny nacisk został położony na etap przed zawarciem umowy kredytu.

 • Reprezentatywny przykład

Prawo wymaga by każda reklama kredytu, czy pożyczki, która zawiera ofertę wskazywała wybrane parametry kredytu/pożyczki. Jednak te instrumenty finansowe są złożone i ich składniki różnią się w zależności od wybranej przez klienta oferty. Dlatego wprowadzony został reprezentatywny przykład. Przy określaniu reprezentatywnego przykładu należy określić warunki umowy o kredyt konsumencki, na których kredytodawca lub pośrednik kredytowy spodziewa się zawrzeć co najmniej dwie trzecie umów danego rodzaju przy uwzględnieniu przez te umowy średniego okresu kredytowania, całkowitej kwoty kredytu i częstotliwości występowania na rynku umów danego rodzaju.

 • O czym musisz zostać poinformowany przed umową pożyczki?

Przede wszystkim musisz otrzymać formularz informacyjny, który zawiera komplet danych dotyczących umowy. Możesz go otrzymać na trwały nośnik. Poza tym kredytodawca bądź pośrednik kredytowy zobowiązany jest  do udzielenia wszystkich wyjaśnień dotyczących zapisów umowy oraz szczegółów dotyczących oferty.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umów pożyczek gotówkowych

Tych kilka wskazówek pomoże Ci uniknąć wielu problemów i przykrych niespodzianek w trakcie spłaty pożyczki. Niezależnie, czy podpisujesz umowę na pożyczkę online czy w oddziale, czy przy asyście doradcy u siebie w domu zwróć uwagę, na poniższe pułapki.
 • Pilnuj dat
  W umowie kredytu sprawdź zapis, jaki dzień uważa się za dzień spłaty raty. Ma to znaczenie, gdy raty spłacasz przelewem, a posiadasz konto bankowe w innym banku niż udzielający Ci pożyczki. Kilkudniowe różnice między pobraniem kwoty z Twojego rachunku a zaksięgowaniem jej na rachunku banku mogą spowodować niepotrzebne kłopoty.
 • Sprawdź nie tylko RRSO
  Nie porównuj oferty jedynie pod kątem Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. RRSO maleje wraz z okresem spłaty kredytu. Nie oznacza to jednak, że im dłużej będziesz spłacać raty, tym kredyt będzie tańszy. Jest dokładnie na odwrót. Im dłuższy jest okres kredytowania, tym więcej odsetek zapłacisz do banku. To prawda, że RRSO pokazuje koszt kredytu, ale w ujęciu rocznym, przez co kredyty zawierane na krótszy okres np. na 1 lub 3 miesiące, mają z reguły wysokie RRSO (sięgające nawet kilkuset procent), choć niekoniecznie wiąże się to z wysokimi kosztami kredytu. Porównując różne oferty kredytu warto zwracać uwagę na RRSO, ale trzeba pamiętać, że porównywane kredyty powinny mieć takie same parametry, tj. ten sam okres kredytowania, taki sam model i częstotliwość spłat rat. Aby RRSO było miarodajnym wskaźnikiem, oferty muszą mieć podobne założenia tj. częstotliwość spłaty, rodzaj rat oraz okres spłaty zobowiązania.
 • Nie daj się złapać na promocje
  Uważaj na banki i firmy, które oferują pożyczki na promocyjnych warunkach lub oferty limitowane. Wiąże się to zazwyczaj ze skorzystaniem z dodatkowych usług jak konto bankowe, karta kredytowa czy ubezpieczenie. Przed podpisaniem takiej umowy należy sprawdzić, czy koszty związane z dodatkowymi usługami nie przekraczają wartości oferty. Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z oferty bez promocji. Pożyczka gotówkowa z zerowym oprocentowaniem lub niskim RRSO to może być również chwyt marketingowy. Po dokładniejszej analizie okazuje się, że obciążona jest ona wysoką opłatą przygotowawczą i innymi ukrytymi kosztami, bądź zobowiązaniami. Sama adnotacja „oprocentowanie 0%” lub niskie RRSO nie jest miarodajna. Liczy się wysokość rat i ich ilość.
 • Podaj prawidłowe dane kontaktowe i dbaj by były aktualne
  Upewnij się, że we wniosku o pożyczkę składanym online lub na infolinii podałeś prawidłowe dane. W przypadku Bocian Pożyczki istotny jest numer telefonu, pod którym możemy się z Tobą skontaktować i adres zamieszkania. Jeżeli Twoje dane się zmieniły zadzwoń na 600 100 100 by je zaktualizować. Zapisy umowy pożyczki nakładają obowiązek aktualizowania danych na klienta.
 • Możliwość odstąpienie od umowy pożyczki
  Na gruncie przepisów prawa polskiego, konsument ma możliwość odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki lub umowy pożyczki na podstawie zapisów ustawy o kredycie konsumenckim. „Konsument ma prawo, bez podania przyczyny, do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy”. W razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą, a konsument jest zobowiązany niezwłocznie do zwrotu otrzymanej kwoty. Prawo mówi, że zwrot powinien nastąpić niezwłocznie lecz nie później niż w terminie 30 dni. Ale co ważne – bank lub firma pożyczkowa może naliczyć odsetki za okres, w którym dysponowałeś pożyczonymi środkami, warto więc zwrócić pożyczoną kwotę jak najszybciej. Na kredytodawcy spoczywa obowiązek dostarczenia konsumentowi aktualnego wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy w momencie jej zawarcia. W Bocian Pożyczki formularz odstąpienia od umowy znajduje się na końcu dokumentu umowy pożyczki.
Opóźnienie, zwłoka w spłacie kredytu

Opóźnienia w spłacie rat kredytu mogą wynikać z róznych powodów. Bardzo ważne jest by ich unikać, bo mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Pierwsze z nich to naliczenie karnych odsetek. Warto mieć świadomość, ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie. Wartość ta zależy od wysokości stopy referencyjnej NBP. Od 7 kwietnia 2022 r. wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi maksymalnie 20%.

Przedterminowa spłata

Zgodnie z art. 48 ustawy o kredycie konsumenckim, konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie. Kredytodawca nie może uzależnić zgody na wcześniejszą spłatę pożyczki od braku informacji od konsumenta z odpowiednim wyprzedzeniem. Ustawodawca zagwarantował konsumentowi bezwzględne prawo do przedterminowej spłaty kredytu w całości lub w części.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki na kwotę 1000 zł na 35 tygodni:
Reprezentatywny przykład dla pożyczki w wysokości 1000 zł, umowa zawierana na 35 tygodni: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 87,14%, całkowita kwota kredytu 1000 zł, całkowita kwota do zapłaty 1232,41 zł, oprocentowanie stałe 19%, całkowity koszt kredytu 232,41 zł (w tym: prowizja 70,50 zł, opłata przygotowawcza 50 zł, opłata za dostarczenie środków 10 zł, opłata za usługę terenowej obsługi 35 zł, odsetki 66,91 zł), pierwsza rata tygodniowa 35,27 zł, kolejne raty tygodniowe po 35,21 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 07.09.2023.
 
Reprezentatywny przykład dla pożyczki na kwotę 1500 zł na 44 tygodnie:
Reprezentatywny przykład dla pożyczki w wysokości 1500 zł, umowa zawierana na 44 tygodnie: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 77,10%, całkowita kwota kredytu 1500 zł, całkowita kwota do zapłaty 1901,10 zł, oprocentowanie stałe 19%, całkowity koszt kredytu 401,10 zł (w tym: prowizja 171,00 zł, opłata przygotowawcza 50 zł, opłata za dostarczenie środków 10 zł, opłata za usługę terenowej obsługi 44 zł, odsetki 126,10 zł), pierwsza rata tygodniowa 43,07 zł, kolejne raty tygodniowe po 43,21 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 07.09.2023.
 
Reprezentatywny przykład dla pożyczki na kwotę 2200 zł na 44 tygodnie:
Reprezentatywny przykład dla pożyczki w wysokości 2200 zł, umowa zawierana na 44 tygodnie: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 77,08%, całkowita kwota kredytu 2200 zł, całkowita kwota do zapłaty 2788,14 zł, oprocentowanie stałe 19%, całkowity koszt kredytu 588,14 zł (w tym: prowizja 299,20 zł, opłata przygotowawcza 50 zł, opłata za dostarczenie środków 10 zł, opłata za usługę terenowej obsługi 44 zł, odsetki 184,94 zł), pierwsza rata tygodniowa 63,23 zł, kolejne raty tygodniowe po 63,37 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 07.09.2023.

Minimalne RRSO dla pożyczek oferowanych przez Bocian Pożyczki wynosi 77,05%, maksymalne RRSO wynosi 87,55%.
Minimalny okres umowy wynosi 35 tygodni, maksymalny okres umowy wynosi 44 tygodnie.